NAJWIĘKSZY MIT O SZPIKU KOSTNYM

Wiele osób niemających pojęcia o sposobach poboru szpiku do przeszczepu lansuje mit, iż szpik pobierany jest z rdzenia kręgowego czy kręgosłupa. Jest to oczywiście bzdura.


Creative Commons AttributionShare Alike Some rights reserved by joe.ross
Mit ten obala m.in. fundacja DKMS: 
"rdzeń kręgowy oraz szpik kostny często są ze sobą mylone. Szpik kostny pozyskiwany jest z talerza kości biodrowej. Pobranie to przebiega pod narkozą. Istnieje również druga metoda pobrania komórek macierzystych- z krwi obwodowej. Rdzeń kręgowy/ kręgosłup Dawcy pozostaje nienaruszony"
Potencjalnym Dawcą zostać może niemal każdy. Wystarczy odrobina dobrej woli i empatii. Co to nas kosztuje? Ukłucie? Nie dalibyście się pokłuć, żeby ktoś mógł żyć? 
Nie ma czasu. Im szybciej spróbujecie tym lepiej. Ktoś tam może czeka właśnie na Ciebie!

Więcej informacji o możliwości zostania potencjalnym Dawcą i samą możliwość zgłoszenia się znajdziecie na stronie Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych.

Może macie jakieś doświadczenia, może ktoś oddawał już szpik bądź zarejestrował się jako Dawca - podzielcie się swoimi przeżyciami z innymi w komentarzach!

Komentarze

  1. ja jestem potencjalnym dawcą, jest ktoś jeszcze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie są MOŻLIWE komplikacje? Czy oddanie szpiku ma jakikolwiek wpływ na moje dalsze życie/zdrowie? Zmiana diety, unikanie pewnych czynności, cokolwiek innego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli będą pobrane komórki macierzyste z krwii obwodowej (około 90% pobrań obecnie) to nie ma i jest to również bezbolesne :) Trzeba się tylko parę dni zmierzyć z osłabieniem i tyle. Ale za to wszystko i tak jest zwolnienie lekarskie więc nie ma się czego obawiać :)

      Usuń
  3. DKMS handluje potem informacjami o dawcach a ja nie będę oddawał za darmo coś na czym ktoś potem zarabia. Pierdole taką organizację i taką empatię. Krew oddaję w Polsce bo wiem, ze nikt nie handluje informacją o tym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem czy to co piszesz jest prawdą, ale może chodzi o to, że szuka się "dopasowania" nie tylko w Polsce?

      Usuń
  4. Widzę, że artykuł to sponsorowana reklama DKMS.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wygląda to na reklamę DKMS a nawet gdyby tak było, to chyba dobrze, żeby komuś oddać szpik i pomóc

      Usuń

Prześlij komentarz